Subskrypcja
Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 
regulamin egzaminy

REGULAMIN
PRZEPROWADZANIA EGZAMINU KWALIFIKACYJNEGO
 NA TYTUŁ ZAWODOWY 
I TYTUŁ MISTRZA W ZAWODZIE
 
Podstawa prawna egzaminu:
Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 3 lutego 2006 w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych (Dz.U. z 2006 Nr 31 poz. 216)
 
 I PRZEPISY OGÓLNE
 
      1. 1. Do egzaminu kwalifikacyjnego na tytuł zawodowy w zawodzie  dopuszcza się osobę, która spełnia jeden z następujących warunków:
1)       posiada świadectwo ukończenia gimnazjum i staż pracy co najmniej równy okresowi trwania nauki w zasadniczej szkole zawodowej w zawodzie, w którym zdaje egzamin kwalifikacyjny;
2)       posiada świadectwo ukończenia ośmioletniej szkoły podstawowej i co najmniej trzyletni staż pracy w zawodzie, w którym zdaje egzamin kwalifikacyjny; posiada tytuł zawodowy w zawodzie wchodzącym w zakres zawodu, w którym zdaje egzamin kwalifikacyjny, oraz co najmniej sześciomiesięczny staż pracy w zawodzie, w którym zdaje egzamin kwalifikacyjny, po uzyskaniu tytułu zawodowego.
 
      2. Do egzaminu kwalifikacyjnego na tytuł zawodowy dopuszcza się także osobę, która    jako młodociany pracownik odbyła praktyczną naukę zawodu w ramach przygotowania zawodowego u pracodawcy, a także dokształcanie teoretyczne w formach pozaszkolnych, zgodnie z przepisami w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania.          
 
     3. Do egzaminu kwalifikacyjnego na tytuł mistrza w zawodzie  dopuszcza się osobę,
która spełnia jeden z następujących warunków:
    1)  posiada tytuł zawodowy lub tytuł równorzędny, o którym mowa w § 50 (Dz. U. Nr 31     poz. 216), w zawodzie, w którym zdaje egzamin kwalifikacyjny, oraz po uzyskaniu tytułu zawodowego co najmniej trzyletni staż pracy w tym zawodzie albo łącznie przed i po uzyskaniu tytułu zawodowego co najmniej sześcioletni staż pracy w zawodzie, w którym zdaje egzamin kwalifikacyjny, oraz posiada świadectwo ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej albo szkoły ponadpodstawowej;
2)   przez okres co najmniej sześciu lat w ramach samodzielnie prowadzonej działalności gospodarczej wykonywała zawód, w którym zdaje egzamin kwalifikacyjny, oraz posiada świadectwo ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej albo szkoły ponadpodstawowej;
3)  posiada tytuł zawodowy lub równorzędny w zawodzie wchodzącym w zakres zawodu, w którym zdaje egzamin kwalifikacyjny, oraz po uzyskaniu tytułu zawodowego co najmniej trzyletni staż pracy w zawodzie, w którym zdaje egzamin kwalifikacyjny, oraz posiada świadectwo ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej albo szkoły ponadpodstawowej;
4)  posiada tytuł mistrza w zawodzie wchodzącym w zakres zawodu, w którym zdaje egzamin kwalifikacyjny, oraz po uzyskaniu tytułu mistrza co najmniej roczny staż pracy
 w zawodzie, w którym zdaje egzamin kwalifikacyjny;
5)   posiada świadectwo ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej albo szkoły ponadpodstawowej, dających wykształcenie średnie, oraz dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie obejmującym zakres zawodu, w którym zdaje egzamin kwalifikacyjny, oraz dwuletni staż pracy w zawodzie, w którym zdaje egzamin kwalifikacyjny;
6)   posiada wyższe wykształcenie w zakresie kierunku lub specjalności obejmujących zawód, w którym zdaje egzamin kwalifikacyjny, oraz po uzyskaniu tytułu zawodowego roczny staż pracy w zawodzie, w którym zdaje egzamin kwalifikacyjny.
 
 2. 1. Osoby ubiegające się o dopuszczenie do egzaminu kwalifikacyjnego wnoszą podanie
o dopuszczenie do egzaminu do:
 
PAŃSTWOWEJ KOMISJI EGZAMINACYJNEJ (P.K.E.)
 PRZY CENTRUM KSZTAŁCENIA PRAKTYCZNEGO W NYSIE
Z FILIĄ W GŁUCHOŁAZACH
 
        2. Kandydaci ubiegający się o dopuszczenie do egzaminu kwalifikacyjnego dołączają do podania następujące dokumenty:
         1)  oryginały dokumentów potwierdzających spełnienie warunków, o których mowa w
 1.1, 1.2. i 1.3. albo ich kopie uwierzytelnione przez osobę upoważnioną przez dyrektora szkoły lub placówki, przy której powołano komisję egzaminacyjną;
         2)  jedną fotografię o wymiarach 37 x 52 mm;
                 3)  potwierdzenie wniesienia opłaty za egzamin kwalifikacyjny.
 
        3. Na podstawie dokumentów, o których mowa w ust. 2, przewodniczący komisji egzaminacyjnej ustala listę osób dopuszczonych do egzaminu kwalifikacyjnego oraz wyznacza termin przeprowadzenia egzaminu kwalifikacyjnego.
 
 3. Państwową Komisję Egzaminacyjną do przeprowadzania egzaminów kwalifikacyjnych na tytuł zawodowy w zawodzie  i tytuł mistrza w zawodzie  powołuje Opolski Kurator Oświaty.
 
 4. 1. Egzamin kwalifikacyjny przeprowadza się w dwóch etapach: teoretycznym
i praktycznym.
       2. Etap teoretyczny polega na rozwiązaniu przez zdającego zadań egzaminacyjnych sprawdzających wiadomości i umiejętności z zakresu, o którym mowa w § 7 ust. 1 i 2.
       3.Etap praktyczny polega na samodzielnym wykonaniu zadań egzaminacyjnych sprawdzających umiejętności praktyczne z zakresu, o którym mowa w § 7 ust. 1 i 2.
 
 5. 1. Etap teoretyczny egzaminu kwalifikacyjnego na tytuł zawodowy przeprowadza się
 w formie pisemnej.
      2. Czas trwania etapu teoretycznego egzaminu kwalifikacyjnego na tytuł zawodowy
nie może być krótszy niż 120 minut.
      3. Etap teoretyczny egzaminu kwalifikacyjnego na tytuł mistrza składa się z dwóch części: pisemnej i ustnej.
      4. Część pisemna etapu teoretycznego egzaminu kwalifikacyjnego na tytuł mistrza trwa, co najmniej 180 minut, a część ustna - co najmniej 30 minut, w tym 10 minut na zapoznanie się przez zdającego z zadaniami egzaminacyjnymi.
 
6. 1. Etap praktyczny egzaminu kwalifikacyjnego na tytuł zawodowy trwa, co najmniej 240 minut, a etap praktyczny egzaminu kwalifikacyjnego na tytuł mistrza - co najmniej 360 minut.
2. Liczba osób przystępujących do etapu praktycznego egzaminu kwalifikacyjnego nie powinna przekroczyć liczby stanowisk pracy przygotowanych do przeprowadzenia egzaminu kwalifikacyjnego.
 
 7. 1. Zadania egzaminacyjne do etapu teoretycznego oraz etapu praktycznego egzaminu kwalifikacyjnego są przygotowywane z uwzględnieniem standardów wymagań w zawodzie, będących podstawą przeprowadzania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.
 
       2. Zadania egzaminacyjne, o których mowa w ust. 1, przygotowywane na egzamin kwalifikacyjny na tytuł mistrza w zawodzie  umożliwiają ponadto stwierdzenie opanowania przez zdającego samodzielnego projektowania, wykonywania i organizowania złożonych zadań zawodowych wchodzących w zakres danego zawodu oraz organizowania
i zarządzania procesem pracy.
 
     3. Zadania egzaminacyjne, o których mowa w ust. 2, uwzględniają w szczególności znajomość i stosowanie:
  1)  nowoczesnych technik i technologii (część pisemna egzaminu),
  2)  podstawowej problematyki prawa gospodarczego i zarządzania(część pisemna
       egzaminu),
  3)  zasad ergonomii oraz bezpieczeństwa i higieny pracy (część ustna egzaminu),
  4)  podstawowych zasad ochrony środowiska (część pisemna egzaminu),
  5)  podstaw psychologii i pedagogiki (część ustna egzaminu),
  6)  metodyki nauczania (część ustna egzaminu),
  7)  podstawowych przepisów prawa pracy (część ustna egzaminu).
 
4. Zadania egzaminacyjne przygotowuje komisja egzaminacyjna, a zatwierdza kurator oświaty.
1) część pisemna egzaminu na tytuł zawodowy w zawodzie  składa się z testu zawierającego 50 pytań z zakresu wiadomości i umiejętności właściwych dla kwalifikacji
w zawodzie i 20 pytań z zakresu wiadomości i umiejętności związanych zatrudnieniem
i działalnością gospodarczą.
2) część pisemna egzaminu na tytuł mistrza w zawodzie  składa się z testu zawierającego 50 pytań z zakresu wiadomości i umiejętności właściwych dla kwalifikacji
w zawodzie, 20 pytań z zakresu wiadomości i umiejętności związanych zatrudnieniem
i działalnością gospodarczą oraz 3 pytań otwartych wynikających z §7.3. pkt 1), 2), 4).
       3) część ustna egzaminu na tytuł mistrza w zawodzie  polega na udzieleniu ustnej odpowiedzi na wylosowany przez siebie zestaw 4 pytań zwierających wiadomości wynikające z §7.3. pkt 3), 5), 6), 7).
       4) w części praktycznej zdający na tytuł zawodowy w zawodzie  losuje jedno zadanie z zakresu umiejętności określonych w standardzie wymagań egzaminacyjnych dla danego zawodu
       5) w części praktycznej zdający na tytuł mistrza w zawodzie  losuje jedno zadanie
z zakresu umiejętności określonych w standardzie wymagań egzaminacyjnych dla danego zawodu uwzględniające wymagania zawarte w §7.2.
 
5. Zestawy zadań egzaminacyjnych dla części pisemnej i części ustnej etapu teoretycznego oraz dla etapu praktycznego akceptuje przewodniczący komisji egzaminacyjnej, opatrując każdy z nich datą, podpisem i pieczęcią imienną.
 
6. Liczba zestawów zadań egzaminacyjnych dla części ustnej etapu teoretycznego oraz dla etapu praktycznego jest większa od liczby zdających.
 
7. Komisja egzaminacyjna zapewnia warunki organizacyjne i techniczne niezbędne do wykonania zadań egzaminacyjnych na etapie teoretycznym i praktycznym egzaminu kwalifikacyjnego, w tym z uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych.
 
 8. 1. Egzamin jest przeprowadzany w ciągu 2 dni. W pierwszym dniu część teoretyczna egzaminu. W drugim dniu część praktyczna egzaminu.
       2. Na etap teoretyczny i etap praktyczny egzaminu kwalifikacyjnego zdający zgłasza się
z dowodem osobistym lub innym dokumentem ze zdjęciem potwierdzającym jego tożsamość oraz dokumentem ubezpieczenia potwierdzającym zawarcie umowy ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków na czas trwania etapu praktycznego.
 
 9. 1. Ocenianie etapu teoretycznego i etapu praktycznego egzaminu kwalifikacyjnego odbywa się na podstawie szczegółowych kryteriów opracowanych przez komisję egzaminacyjną i zatwierdzonych przez kuratora oświaty.
2. Ocenę z poszczególnych etapów egzaminu kwalifikacyjnego ustala się w stopniach, według skali ocen.
  1)  stopień celujący - 6;
  2)  stopień bardzo dobry - 5;
  3)  stopień dobry - 4
  4)  stopień dostateczny - 3;
  5)  stopień dopuszczający - 2;
  6)  stopień niedostateczny - 1.
 
 10. 1. W przypadku egzaminu kwalifikacyjnego na tytuł mistrza komisja egzaminacyjna ustala ocenę ogólną etapu teoretycznego na podstawie ocen uzyskanych z części pisemnej
i ustnej tego etapu.
2. Ocena niedostateczna uzyskana przez zdającego z części pisemnej lub części ustnej etapu teoretycznego decyduje o ocenie niedostatecznej z tego etapu.
 
 11. 1. Komisja egzaminacyjna ustala ocenę końcową z egzaminu kwalifikacyjnego na podstawie ocen uzyskanych z obu etapów egzaminu.
2. Przewodniczący komisji egzaminacyjnej informuje zdających o ocenach uzyskanych
z obu etapów egzaminu kwalifikacyjnego oraz ogłasza ocenę końcową egzaminu.
3. Zdający zdał egzamin kwalifikacyjny, jeżeli z obu etapów egzaminu kwalifikacyjnego uzyskał oceny wyższe od oceny niedostatecznej.
 
 12. 1. Zdający, który otrzymał ocenę niedostateczną z jednego etapu egzaminu kwalifikacyjnego, ma prawo przystąpić do egzaminu poprawkowego obejmującego ten etap.
 2. Egzamin poprawkowy jest przeprowadzany w okresie nie dłuższym niż sześć miesięcy od daty zakończenia zdawania egzaminu kwalifikacyjnego. Termin i miejsce egzaminu poprawkowego ustala przewodniczący komisji egzaminacyjnej.
 3. Zdający, który nie przystąpił do etapu egzaminu kwalifikacyjnego lub przerwał egzamin, może przystąpić do odpowiedniego etapu tego egzaminu w kolejnych terminach jego przeprowadzania.
 4. Osoba dopuszczona do egzaminu kwalifikacyjnego, która z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpiła do tego egzaminu, może przystąpić do egzaminu kwalifikacyjnego w kolejnych terminach jego przeprowadzania.
 5. Po upływie dwóch lat od daty pierwszego egzaminu kwalifikacyjnego zdający,
o którym mowa w ust. 3, zdaje egzamin kwalifikacyjny w pełnym zakresie.
 
 13. Sprawdzona i oceniona praca egzaminacyjna z części pisemnej etapu teoretycznego egzaminu kwalifikacyjnego jest udostępniania zdającemu na jego prośbę do wglądu
w miejscu i czasie określonym przez przewodniczącego komisji egzaminacyjnej.
 
 14. 1. Kwestie sporne między osobą zdającą a komisją egzaminacyjną, wynikające
z wątpliwości co do prawidłowego stosowania przepisów dotyczących przeprowadzania egzaminu kwalifikacyjnego, rozstrzyga kurator oświaty.
2. W przypadku stwierdzenia, że egzamin kwalifikacyjny został przeprowadzony
z naruszeniem przepisów i fakt ten mógł mieć wpływ na jego wynik, kurator oświaty może unieważnić egzamin kwalifikacyjny lub poszczególne etapy tego egzaminu i zarządzić ponowne ich przeprowadzenie. Unieważnienie może nastąpić w stosunku do wszystkich lub niektórych zdających.
3. Termin przeprowadzenia ponownego egzaminu kwalifikacyjnego ustala kurator oświaty.
 
 15. 1. Przewodniczący komisji egzaminacyjnej sporządza dla każdego zdającego indywidualny protokół z egzaminu kwalifikacyjnego, który stanowi załącznik nr 1 do regulaminu
2. Protokół, o którym mowa w ust. 1, zawiera:
  1)  numer, pod którym zdający został wpisany do księgi ewidencji;
  2)  nazwę zawodu zgodnie z klasyfikacją zawodów szkolnictwa zawodowego;
  3)  rodzaj egzaminu kwalifikacyjnego;
  4)  imię (imiona) i nazwisko zdającego;
  5)  datę i miejsce urodzenia zdającego;
  6)  nazwę szkoły lub placówki, przy której powołano komisję;
  7)  datę i znak pisma kuratora oświaty w sprawie powołania komisji egzaminacyjnej;
  8)  imię (imiona) i nazwisko przewodniczącego komisji egzaminacyjnej;
  9)  imię (imiona) i nazwiska członków komisji egzaminacyjnej;
  10) datę przeprowadzenia etapu teoretycznego egzaminu kwalifikacyjnego;
  11) treść zadań egzaminacyjnych i ocenę z egzaminu teoretycznego;
  12) datę przeprowadzenia egzaminu praktycznego;
  13) treść zadań egzaminacyjnych i ocenę z etapu praktycznego egzaminu 
        kwalifikacyjnego;
  14) ocenę końcową z egzaminu kwalifikacyjnego;
  15) pieczęć i podpis przewodniczącego komisji egzaminacyjnej;
  16) podpisy pozostałych członków komisji egzaminacyjnej.
3. W przypadku egzaminu kwalifikacyjnego na tytuł zawodowy mistrza protokół zawiera również oceny z pisemnej i ustnej części etapu teoretycznego oraz uzyskaną ocenę ogólną
z tego etapu.
4. Przewodniczący komisji egzaminacyjnej sporządza sprawozdanie z przebiegu
i wyników egzaminów kwalifikacyjnych w danym roku szkolnym i przekazuje je kuratorowi oświaty do dnia 15 września następnego roku szkolnego.
 
 15. 1. Osobie, która zdała egzamin kwalifikacyjny na tytuł zawodowy, komisja egzaminacyjna wydaje świadectwo uzyskania tytułu zawodowego.
2. Osobie, która zdała egzamin kwalifikacyjny na tytuł mistrza, komisja egzaminacyjna wydaje dyplom uzyskania tytułu mistrza.
 
II. SZCZEGÓŁOWE KRYTERIA OCENIANIA EGZAMINU KWALIFIKACYJNEGO
1. Szczegółowe kryteria oceniania egzaminu kwalifikacyjnego na tytuł zawodowy
1.1 . Egzamin teoretyczny:
Osoba egzaminowana otrzymuję arkusz egzaminacyjny wraz z instrukcją oraz kartę odpowiedzi, na której zaznacza wybrane odpowiedzi.
Test 70 pytań jest testem wielokrotnego wyboru. Czas trwania egzaminu pisemnego wynosi 120 minut. W przypadku osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi może zostać wydłużony o 30 minut.
Warunkiem zaliczenia egzaminu teoretycznego jest uzyskanie z minimum 50% dobrych odpowiedzi. Każda odpowiedź poprawna jest punktowana jako 1, natomiast błędna 0.
Obowiązuje następująca skala ocen:
66– 70 pkt.  celujący
58 – 65 pkt. bardzo dobry
57 – 64 pkt. dobry
41 – 48 pkt. dostateczny
35 – 40 pkt. dopuszczający
Poniżej pkt. 35 niedostateczny
1.2 Egzamin praktyczny:
Składa się z 4 części standardu
  1. Planowanie
  2. Organizowanie
  3. Wykonanie
  4. Prezentacja
            Każde z zadań egzaminacyjnych składa się z 32 ocenianych czynności, wynikających z podstaw programu nauczania dla zawodu . Dla każdej czynności wypisane są kryteria precyzujące co powinna wykonać osoba egzaminowana, aby czynność została oceniona pozytywnie. Za każdą poprawnie wykonaną czynność zgodnie z przyjętym kryterium oceniania komisja przyznaje 1 punkt. Uzyskanie 75% możliwych do zdobycia  punktów pozwala na pozytywne zaliczenie egzaminu praktycznego.
Każdy egzaminator ocenia wykonywaną przez zdających pracę niezależnie. Średnia z uzyskanych punktów określa końcową oceną wg skali:
32 - pkt.          - celujący
30 - 31 pkt.     - bardzo dobry
28 – 29 pkt.     - dobry
26 - 27 pkt.     - dostateczny
24 - 25 pkt.     – dopuszczający
Ocena końcowa jest oceną średnią z egzaminu teoretycznego i praktycznego, a w sytuacjach budzących wątpliwości, dotyczących znacząco różnych ocen ustalana będzie większością głosów w przypadku równej liczby głosów decydującym jest głos przewodniczącego.
 
2. Szczegółowe kryteria oceniania egzaminu kwalifikacyjnego na tytuł zawodowy mistrza w zawodzie :
2. 1 Egzamin teoretyczny
a) pisemny
Osoba egzaminowana otrzymuję arkusz egzaminacyjny wraz z instrukcją oraz kartę odpowiedzi, na której zaznacza wybrane odpowiedzi.
Test 70 pytań jest testem wielokrotnego wyboru. Czas trwania egzaminu pisemnego wynosi 180 minut. W przypadku osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi może zostać wydłużony o 30 minut.
Warunkiem zaliczenia egzaminu teoretycznego jest uzyskanie minimum 50% dobrych odpowiedzi. Każda odpowiedź poprawna jest punktowana jako 1, natomiast błędna 0.
Obowiązuje następująca skala ocen:
68– 70 pkt.      celujący
59 – 67 pkt.     bardzo dobry
53 - 58 pkt.     dobry
40– 52 pkt.      dostateczny
35 – 39 pkt.     dopuszczający
do 34 pkt.        niedostateczny
W części ustnej trwającej 30 minut (+10 minut na przygotowanie do odpowiedzi) zdający otrzymuje zestaw 3 zadań egzaminacyjnych. Za każde zadanie może uzyskać maksymalnie 10 punktów. Egzamin jest zdany pozytywnie, jeśli zdający uzyska z odpowiedzi minimum 15 punktów.
Przyjmuje się następującą skalę ocen:
28-30 pkt.       – celujący
24 do 27 pkt.   – bardzo dobry
21– 23 pkt.      – dobry
18 – 20 pkt.     – dostateczny
16 – 17 pkt.     - niedostateczny
Na ocenę z części teoretycznej składają się dwie oceny: z części pisemnej i ustnej
Egzamin teoretyczny uważa się za zdany jeśli zdający zaliczył pozytywnie obydwie części, a uzyskana ocena jest średnią oceną z obydwu części egzaminu teoretycznego
2. 2 Egzamin praktyczny:
Składa się z 4 części standardu
1.      Planowanie
2.      Organizowanie
3.      Wykonanie
4.      Prezentacja
            Każde z zadań egzaminacyjnych składa się z 32 ocenianych czynności wynikających umiejętności objętych programem nauczania dla zawodu . Dla każdej czynności wypisane są kryteria precyzujące co powinna wykonać osoba egzaminowana, aby czynność została oceniona pozytywnie. Za każdą poprawnie wykonaną czynność zgodnie z przyjętym kryterium oceniania komisja przyznaje 1 punkt. Uzyskanie 75% możliwych do zdobycia  punktów pozwala na pozytywne zaliczenie egzaminu praktycznego.
Każdy egzaminator ocenia wykonywaną przez zdających pracę niezależnie. Średnia z uzyskanych punktów określa końcową oceną wg skali:
32 pkt.            - celujący
30 - 31 pkt.     - bardzo dobry
28 – 29 pkt.     - dobry
26 - 27 pkt.     - dostateczny
24 - 25 pkt.     – dopuszczający
W sytuacjach budzących wątpliwości, dotyczących znacząco różnych ocen ustalana będzie większością głosów w przypadku równej liczby głosów decydującym jest głos przewodniczącego
Aktualności


Instrukcje do ćwiczeń klasy 2Technikum
W załączniku znajdują się skrócone  instrukcje ćwiczeń

Instrukcje do ćwiczeń kl 3e 2022
W załącznikach zamieszczone są skrócone instrukcje do ćwiczeń   III serii

 
 

Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych. Więcej informacji w polityce prywatności.
 
 
OCHRONA I PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH